"Nie jestem już tą samą osobą co dawniej, od kiedy widziałam księżyc po drugiej stronie świata."

czwartek, 16 czerwca 2016

15 ciekawostek o Chicago, o których nie mieliście pojęcia!

Chicago stało się moim No.1, dlatego też dostanie swój pierwszy reklamowy post! :) ❤

Zapraszam na 15 ciekawostek, które sprawią, że zapragniecie odwiedzić to miasto!:

1. Wietrzne miasto

Chicago znane jest pod nazwą "Windy City" - czyli Wietrzne Miasto. Nazwa ta wiąże się z silnymi wiatrami wiejącymi od strony jeziora Michigan. Nie zawsze są one odczuwalne, dlatego aby podjąć decyzję czy chce się tam zamieszkać, warto odwiedzić to miasto zimą :)

Ciekawostką jest to, że nazwa Chicago w indiańskim języku miami-illinois oznacza "cuchnącą cebulę". Skąd się wzięła? Nazwa odnosiła się do rzeki, która wpadała do jeziora Michigan. Jej brzegi porastał śmierdzący szczypior.

Chicago ma jeszcze kilka innych nazw: Second City, Chitown, The Big Onion. W ostatnich latach pojawiły się też nowe: Chiberia (odnośnie srogiej zimy) i Chiraq (odnośnie wysokiej przestępczości).


2. Chicago w liczbach

Co roku Chicago odwiedzane jest przez ponad 45 mln ludzi. Dla lepszego efektu wyobraźcie sobie, że to cała Polska i jeszcze trochę ludzi jedzie odwiedzić Chicago :)

Chicago jest 3 największym miastem pod względem ludności w Stanach Zjednoczonych - zaraz za Nowym Jorkiem i Los Angeles.

Chicago jest drugim na świecie miastem pod względem liczby Polaków - pierwsze miejsce ciągle zajmuje Warszawa :)

3. Route 66

W Chicago zaczyna się lub też kończy (w zależności jak na to spojrzeć) najsłynniejsza droga na świecie - Route 66. Znana także pod nazwami Mother Road i autostrada Willa Rogersa została otworzona 90 lat temu (11 listopada 1926 r.)!!! Droga ma 3939 km i łączy Chicago z Los Angeles. Przebiega przez stany: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Teksas, Nowy Meksyk, Arizona, Kalifornia.4. Al Capone

A to dopiero ciekawostka, założę się, że większość z Was nie miała o tym pojęcia! Słynny gangster Al Capone większość swojego życia spędził właśnie w Chicago. Prowadził tam nielegalną działalność związaną z prostytucją i handlem alkoholem w czasach kiedy w Ameryce panowała prohibicja.5. Aquarium Sheed

Tzw. "must see". Dlaczego warto? Na terenie oceanarium możecie spotkać się prawie oko w oko z białuchami arktycznymi, tzw. belugami. Jest ich dużo, a w przeszklonym akwarium możecie zobaczyć, jak szaleją i ganiają się pod wodą :)6. Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej w Chicago (www.fieldmuseum.org) warto odwiedzić ze względu na Sue. Kim jest Sue? :) Jest najbardziej kompletnym szkieletem tyranozaura na świecie! Wspaniała atrakcja nie tylko dla fanów prehistorii :))


7. Wielki pożar

W 1871 roku, w ciągu 2 dni pożar w Chicago spowodował śmierć setek mieszkańców i zniszczył doszczętnie około 10,4 km² zabudowy miasta. Chociaż pożar ten był jedną z największych katastrof, jakie dotknęły Stany Zjednoczone w XIX wieku, odbudowa rozpoczęta niemal natychmiast po ostygnięciu zgliszcz uczyniła z Chicago jedno z najludniejszych i gospodarczo najważniejszych miast Ameryki. Na oficjalnej fladze miasta Chicago druga od lewej gwiazda ma symbolizować ów wielki pożar. Do dziś niezbyt jasne są jego przyczyny. Według niektórych naukowców mogły go wywołać odłamki szczątki komety von Bieli, które rzekomo spadły na budynki. Jednak według utrwalonej w tradycji wersji katastrofę wywołała krowa jednej z mieszkanek, pani O’Connor, która stłukła rogiem lampę naftową.
8. Chicago-style hot dog

Niby nic wielkiego, ale nie zjeść w Chicago hot doga to nie lada grzech :) Prawdziwy chicago-style hot dog to parówka z wołowiny w bułce z dodatkami, czyli z żółtą musztardą, białą cebulą, ogórkiem konserwowym, pomidorem lub papryką, czy sałatą. O dziwo przepis na prawdziwego hot doga rodem z Chicago nie obejmuje ketchupu. Mieszkańcy Chicago nie jedzą hot dogów z ketchupem, a w wielu miejscach serwujących tą przekąskę nie dostaniecie go w ogóle.9. Downtown


Główne atrakcje Chicago znajdują się centrum, czyli Downtown, które przylega do brzegów jeziora Michigan. Chicago odbudowane po pożarze w XIX wieku było już zupełnie innym miastem – szerokie ulice, wysokie kamienice z cegły i kamienia. Tak rodził się styl chicagowski.  Najstarsze jego ślady można podziwiać przy Dearborn Street. Warto zobaczyć słynną Magnificent Mile (miejscowi bardzo często mówią o niej w skrócie The Mag Mile). To najbardziej prestiżowa dzielnica Chicago’s Michigan Avenue, która rozciąga się od Chicago River aż do Oak Street. Właśnie tutaj ulokowały się najbardziej prestiżowe restauracje (jest ich 275), hotele (51), czy sklepy i centra handlowe (łącznie 460). Tutaj też odnajdziemy siedzibę licznych firm z branży finansowej i redakcję znanej gazety „Chicago Tribune”. Przechadzając się Wspaniałą Milą najpełniej odczujemy wielkomiejski rytm jednej z największych metropolii Stanów Zjednoczonych.


W Downtown nad brzegiem jeziora Michigan znajdują się znane chicagowskiego muzea:

 • Aquarium Shedd - jedno z największych na świecie oceanariów (patrz pkt. 5)
 • Art. Institute of Chicago - kolekcja 3,5 tys. arcydzieł malarstwa z różnych epok; Monet, van Gogh, El Greco i inni.
 • Muzeum Historii Naturalnej - zbiory przybliżające cywilizację starożytnego Egiptu, Tybetu, czy wysp Pacyfiku, najbardziej znanym eksponentem jest szkielet tyranozaura (patrz pkt. 6)
 • Planetarium Adlera - najstarsze planetarium na zachodniej półkuli 

10. Programy telewizyjne

W Chicago produkowane były znane na całym świecie programy telewizyjne, m.in. "Oprah Winfrey Show" oraz "Jerry Springer Show" :))


11. Filmy

Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile znanych Wam filmów było kręconych w Chicago. Poniżej krótka lista klasyków z Chicago w tle, który zna każdy:


 • Kevin sam w domu
 • Przetrwać święta
 • Pół żartem, pół serio
 • The Blues Brothers
 • Transformers 3 

12. Wynalazki


W Chicago narodziły się bądź zostały zaprezentowane po raz pierwszy różnego rodzaju wynalazki, m.in.: zamek błyskawiczny, odkurzacz czy żółte ołówki.

13. Znane osoby

Mało kto wie, że w Chicago urodziło się lub było z nim związanych wiele znanych osób ze świata sztuki, kultury, polityki czy nauki, m.in.: Frank Lloyd Wright, Ernest Hemingway, Al Capone, Cindy Crawford,  John Cusack, Walt Disney, Tina Fey, Harrison Ford, Hugh Hefner, John Malcovich, Bill Murray, Oprah Winfrey czy Barack Obama.

14. Willis Tower

Willis Tower jest to wieżowiec w centrum Chicago, poprzednio nazywany Sears Tower, który ma 108 pięter i 442,3 metry wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej do linii dachu. Z ciekawostek Willis Tower pod względem wysokości jest:

Tallest Buildings new.PNG


 • 1 w Chicago,
 • 2 w Stanach Zjednoczonych,
 • 2 na świecie pod względem wielkości do szczytu anten (wśród wieżowców wybudowanych),
 • 3 na świecie wśród wybudowanych wieżowców pod względem oficjalnego kryterium pomiaru.

 


15. Oscary

Najsłynniejsze statuetki świata - Nagrody Akademii Filmowej - Oskary są produkowane w fabryce w Chicago :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz